Weather Forecast

Sunny

23°C

Marondera

Sunny
Humidity: 42%
Wind: SE at 28.97 km/h
Friday
Sunny
13°C / 25°C
Saturday
Mostly sunny
13°C / 27°C
Sunday
Sunny
15°C / 28°C
Monday
Sunny
15°C / 27°C

Peterhouse Girls

Sports & Cultural Results

SPORTS AND CULTURAL RESULTS - MICHAELMAS 2 2017

Drama
The Junior Drama Club performed “James and the Giant Peach” with Meagan de Kock in the lead role as James. This was a good performance from novice actresses and we look forward to what they will accomplish next year.

Quiz
We came 11th out of 14 schools at the Quiz held at St Georges.

ARCHERY
NASP Competition at Chisipite
Best Senior Archer - Ria Pareekh
Highest Individual Score and Silver Medal - Shirea Brits
Peterhouse Girls came 3rd overall in 2017 with Bronze Medals awarded to Julia Lagesse, Ria Pareekh, Shirea Brits, Tawana Banda, Sallie Kloppers.

HORSE RIDING
Katie Loubser has been selected to represent Zimbabwe in Zambia as part of the African Shield Team.

TRIATHLON
Erin Elliot 1st in Quarter Distance U14/15 Age Group
Andie Kuipers 2nd in Quarter Distance U16/17 Age Group
Jamie Soper 1st in Half Distance U18/19 Age Group
Holly Wallace 1st in the Long Mini Triathlon

VOLLEYBALL
Eaglesvale U14 Tournament
Peterhouse Girls U14A basketball won the tournament.

SPORTS AND CULTURAL RESULTS - MICHAELMAS 1 2017

Maths Olympiad
Munyaradzi Marazanye and Gamuchirai Shumba both excelled in the second round of the Old Mutual Mathematics Olympiad examination. They are among the country’s top ten achievers to attend an awards ceremony on the 6th of October 2017 at the Meikles Hotel, with their parents and Mr Kunatsa.

MUSIC
Over the holiday Sarah-Ann Soltau and Jennifer Edwards travelled to Durban to do their Grade 8 Clarinet and Grade 7 Flute and Piano ABRSM exams respectively. We await their results.

WORLD SCHOLARS CUP
Two girls, Ashley Chanetsa and Audrey Bore went to Cape Town over the August holidays to take part in the World Scholars Cup Global Round. 475 pupils from 32 countries participated in this year’s Global Round with the theme “An Unlikely World”. Special mention is made of Audrey Bore who received Honour medals for writing champions and the scholars bowl, top 50% champion’s scholars; top 50% challenge science and top 40% Social Studies.

RESULTS
Bridge
Vs Convent: As lost 0 – 16,
Bs won 16 – 0,
Cs won 17 – 8.
Vs PHB: As lost 6 – 10,
Bs won 13 – 7
Cs lost 1 – 8.

Debate
Vs Hellenic, the Junior girls drew with 80% each. Bekezela Mbofana was the best speaker with 78%

Quiz
At St Johns College: PHG Juniors came 11th out of 16 schools and Seniors came 13th out of 16 schools.


SPORTS
PAST HOLIDAY TOURS
Waterpolo
During the last week of the August school holidays a few of our girls were fortunate enough to attend a waterpolo clinic held at Chispite School, with International players and Coaches from Australia, America, Holland and South Africa. Some of our Senior age group players then proceeded to play at the inaugural St. Johns Waterpolo Festival were they gained invaluable experience and good exposure to a sport that is still in its infancy in terms of development at Peterhouse.
We will be sending U14, U15, U16 and 1st Teams to compete in the All Trophies Tournament and National Selection at Chisipite on the 6th and 7th of October.

RESULTS
Horse Riding
PEC – Arlington Arena Eventing 23 & 24 September 2017
The following girls were scheduled to participate:
Emily Wood, Hailey Hawkins, Luanna Page, Hannah Palmer, Erin Elliot, Kylie Loubser, Katie Loubser, Olivia Wilding-Davies, Gabriella and Stephanie Du Plessis, Adel Kotze and Janine Coetsee.

Recorded results:
Emily Wood 1st Place Children’s 70cm
Hannah Palmer 5th Place 70cm Hunter Trials
Erin Elliot 5th Place Junior 80cm
Kylie Loubser 2nd Junior 100cm
Katie Loubser 1st Children’s 80cm
Stephanie Du Plessis 2nd Place Junior Hunter Trials 80cm
Hailey Hawkins 1st Place Junior 110cm
4th Place Junior 80cm
Rowing
Congratulations to Holly Bicknell who has been selected to represent Zimbabwe at the African Rowing Championships and Training Camp in Tunisia from 11 to 23 October 2017.

Swimming
PHG Invitation Relays Gala
1st Chisipite A 294
2nd Hellenic 282
3rd Peterhouse Girls 232
4th Convent 226
5th Arundel 144
6th Chisipite B 110

Arundel Invitation Relays Gala
1st Chisipite A 172
2nd Hellenic 140
3rd Convent 108
4th Peterhouse Girls 88
5th Arundel 77
6th Chisipite B 46

Table Tennis
vs Westridge
PHG Won 6-2

Tennis
Interhouse
1st Sable 17
2nd Kudu 16
3rd Eland 9
4th Impala 6

A Teams vs Lomagundi
1st Won 7-1
U16A Won 8-0
U15A Drew 4-4
U14A Won 8-0

B Teams vs Lomagundi
2nd Won 8-0

A Teams vs Chisipite A
1st Drew 4-4
U15A Drew 4-4
U14A Lost 0-8

B Teams vs Chisipite B
2nd Drew 4-4
U15B Won 8-0
U14B Won 5-3

Melbury Cup
1st Team vs Arundel
PHG lost 2-6

2nd Team vs Gateway
PHG won 6-2

Volleyball
Interhouse Senior
1st Eland
2nd Sable

3rd Kudu
4th Impala

U20 Tournament at Arundel
1st Team came 4th out of 13 Schools
2nd Team came 10th out of 13 Schools

vs St Johns Emerald Hill
1st team won 2-0
2nd team won 2-0
U16A won 2-0
U15A won 2-0
U14A won 

petreans-logo